Какви витамини и добавки са важни за здравето на кучето

куче витамини Снимка: iStock

П рез последните години стопаните на домашни любимци стават все по-наясно и търсят все повече информация относно това как най-добре да хранят кучетата си. Въпреки това, с всички различни формули и марки храни за домашни любимци, може да е трудно да се ориентираме как да направим диетата на четириногия си другар максимално питателна. 

Важно е да отбележим, че при повечето кучета, които се хранят с пълноценно и балансирано меню, допълнителните витамини и минерални добавки не са необходими. Има обаче определени случаи, при които те могат да бъдат от полза – при домашни любимци с определени здравословни проблеми, както и за цялостно подсилване на имунната система и благополучие на косматия ви другар. 

куче витаминиСнимка: iStock

Какво представляват витамините

Най-общо казано, витамините са органични съединения, необходими за поддържане на живота. Повечето се срещат естествено в храната, която консумираме. Животните се нуждаят от витамини за растеж и поддържане на основните функции на организма им.

Dogsandcats.bg

Вероятно сте запознати с повечето витамини, от които се нуждаят хората и животните, включително: 

  • Витамин А
  • Витамини от група В (биотин, фолат, ниацин, пантотенова киселина, рибофлавин, тиамин, витамин B6 и витамин B12)
  • Витамин C
  • Витамин D
  • Витамин E
  • Витамин K
  • Холин

Кучетата също се нуждаят от тези витамини, въпреки че е много важно да осъзнаем, че количествата, от които имат нужда четириногите са различни от тези при хората. 

  • Витамин А за кучета

Витамин А, в случай че някога сте се чудили, е витаминът, който се съдържа в морковите и който е отговорен за доброто ни зрение. Този мастноразтворим витамин спомага растежа, развитието на плода, имунната и клетъчната функция. Има добавки за грижа за очите на домашните ни любимци, които включват витамин А. 

Дефицитът на витамин А може да причини нощна слепота и кожни проблеми. При прекомерно приемане на добавки може да възникне токсичност, която може да причини кървене, анормален растеж и образуване на кости.

куче витаминиСнимка: iStock

Естествените източници с най-високи количества витамин А включват: рибено масло, черен дроб, яйца, млечни продукти.

Вижте още: Дефицитът на кои витамини причинява окапване на козината на кучетата

  • Витамини от група В за кучета

Витамините от група В са важни, тъй като играят роля за здравето на домашния ви любимец. Тиаминът помага за регулиране на енергийния и въглехидратния метаболизъм и активира йонните канали в нервната тъкан. Рибофлавин, В12 и ниацин спомагат за улесняване на ензимната функция.

Витамин В6 е особено важен. Този витамин е отговорен за генерирането на глюкоза, функцията на червените кръвни клетки и нервната система, хормоналната регулация, имунния отговор, синтеза на ниацин и активирането на гени.

Пантотеновата киселина помага за енергийния метаболизъм.

Фолиевата киселина играе роля в метаболизма на аминокиселините и нуклеотидите и в синтеза на митохондриални протеини.

  • Витамин С за кучета

Витамин С е важен антиоксидант. Той улавя потенциално вредните свободни радикали в тялото и може да помогне за намаляване на възпалението и когнитивното стареене. Кучетата могат сами да синтезират витамин С в черния си дроб, но в някои случаи приемът на добавки може да има ползи за здравето им. Още за приложенията на витамин С и защо е важен за домашните ни любимци - четете тук

куче витаминиСнимка: iStock

  • Витамин D за кучета

Витамин D, или „слънчевият витамин“, позволява на тялото на кучето ви да балансира минерали като фосфор и калций за здравословен растеж на костите. Без него домашният ви любимец не би могъл да се развива правилно или да поддържа здравите си мускули и кости. 

Морската риба и рибеното масло са най-богатите природни източници, но могат да представляват риск от предозиране. Други източници включват сладководна риба, яйца, говеждо месо, черен дроб и повечето млечни продукти. Най-често срещаните синтетични източници са добавките с витамин D3 и витамин D2.

Недостигът на този витамин може да причини рахит, уголемени стави, остеопороза и други костни проблеми. Токсичността може да включва хиперкалцемия, намалено хранене или анорексия и куцота.

Вижте още: Защо кучетата обичат да стоят на слънце

куче витаминиСнимка: iStock

  • Витамин E за кучета

Витамин Е е една от защитите на кучето ви срещу оксидативно увреждане. Този мастноразтворим витамин е от съществено значение и за клетъчната функция и метаболизма на мазнините. Недостигът му може да доведе до дегенерация на очите и мускулите, както и до репродуктивни проблеми.  Само растенията синтезират витамин Е. Растителните масла, семената и зърнените култури са най-богатите източници на витамин Е за кучетата.

  • Витамин K за кучета

Витамин К, известен още като менадион, участва в съсирването на кръвта и развитието на костите. Недостигът му може да причини удължено време на съсирване и кръвоизливи. Той може да възникне поради съпътстващи заболявания, които нарушават абсорбцията на витамин К в червата (като например възпалително заболяване на червата). 

Ако вашият ветеринарен лекар препоръчва добавки с витамин К, попитайте кои източници биха били най-подходящи за домашния ви любимец. Храни като люцерново брашно, брашно от маслодайни семена, черен дроб и рибно брашно са богати източници на витамин К.

  • Холин за кучета         

Холинът се намира в клетъчните мембрани. Той намалява абсорбцията на мазнини в черния дроб, важен е за съсирването и възпалението и помага за други функции на тялото. Кучетата могат да синтезират холин в черния дроб. Не се счита за витамин, но е от съществено значение и се добавя към много търговски диети. Яйчните жълтъци, жлезистите брашна и рибата са най-богатите животински източници, докато зърнените зародиши, бобовите растения и брашната от маслодайни семена са най-добрите растителни източници.

куче витаминиСнимка: iStock

Недостигът включва омазняване на черния дроб (при млади кучета), ускорено време на кръвосъсирване, забавен растеж, проблеми с бъбреците и намалено хранене или анорексия. Не са известни токсични ефекти при кучета. Изцяло натуралните мазнини съдържат известно количество холин. 

От какви минерали се нуждаят кучетата?

Минералите са основни структурни компоненти на органите и тъканите в тялото, телесните течности и електролити, както и на мускулните контракции. Те участват в ензимните и хормоналните системи.

Има два вида минерали: макроминерали и микроелементи. И двата вида спадат към дневните нужди на кучетата, но в различни количества. Минералите помагат за много функции на тялото на домашните ни любимци и поддържат структурите му. Без напълно балансиран минерален профил, много биологични системи ще спрат да функционират, което може да доведе до сериозни медицински състояния и дори смърт.

куче витаминиСнимка: iStock

Има различни минерали, които са необходими за създаването на пълноценна и балансирана диета за домашния ви любимец. Сред тях са:

  • Калций (Ca)

Калцият е отговорен за здравето на костите и зъбите на четириногите ни другари. Той е много важен и за клетъчната комуникация, участва активно в съсирването на кръвта, мускулната функция и предаването на нервни сигнали. Около 99% от целия калций се съхранява в зъбите и костите.

Твърде малко или твърде много калций може да създаде дисбаланс в нивата на фосфор-калций. Недостигът на калций може да причини костна реабсорбция, намален растеж, намалено хранене или анорексия, накуцване, куцота, фрактуриране на костите, разхлабени зъби и конвулсии. Ниско ниво на калций може да се наблюдава при бъбречна недостатъчност, панкреатит и еклампсия. Още за признаците, които показват, че кучето ви има недостиг на калций – четете тук 

При ниски нива на калций може да се наложи прием на добавки, но това трябва да се извършва под строгия надзор на ветеринарен лекар поради рисковете от минерален дисбаланс. Излишните количества калций могат да причинят куцота, скованост на крайниците и подуване на ставите. Може също да причини определени състояния, като вторичен хиперпаратиреоидизъм.

куче витаминиСнимка: iStock

  • Фосфор (P)

Фосфорът е жизненоважен минерал, който има роля при изграждането на костите, зъбите, РНК и ДНК, като спомага и за основни функции в тялото на кучето. Важен е за клетъчния растеж, използването на клетъчна енергия и образуването на аминокиселини и протеини.

По-голямата част от фосфора идва от диетата на кучето и е по-лесно достъпен в съставките на животинска основа, отколкото в съставките на растителна основа. Месната тъкан (птиче месо, агнешко месо, риба, говеждо месо) е богата на фосфор, следвана от яйца, млечни продукти, маслодайни семена, протеинови добавки и зърнени храни. Недостигът на фосфор може да причини пика, забавен растеж, лошо състояние на козината и фрактури на костите. 

  • Магнезий (Mg)

Магнезият участва в структурния състав на костите, играе роля в метаболизма на въглехидратите и мазнините и е част от невромускулната активност. Той се съдържа в костни продукти (като костно или агнешко брашно), маслодайни семена, ленено семе, соево брашно, нерафинирани зърнени храни и фибри.

Недостигът на магнезий може да причини забавен растеж, мускулни контракции и проблеми с мобилността, както и намалено хранене или анорексия. Високите нива могат да причинят образуване на камъни и парализа. Бъбреците са много важни за регулирането на магнезия. Употребата на определени лекарства (циклоспорин, диуретици и др.) и определени медицински състояния може да причини дисбаланс.

  • Калий (K)

Калият е най-изобилният минерал в клетките на тялото на кучето. Той помага в много функции на тялото, като например поддържане на киселинно-алкалния баланс и осмотичния баланс, предаване на нервни импулси и мускулна контрактилност. Не се съхранява в тялото и трябва да се приема с храната.

Соевото брашно, нерафинираните зърнени храни, източниците на фибри и маята са отлични източници на калий. Недостигът може да причини липса на апетит, отслабване, летаргия и проблеми с ходенето. Прекомерният прием е рядък, но може да причини сърдечни и мускулни проблеми.

куче витаминиСнимка: iStock

  • Натрий (Na) и хлорид (Cl)

Натрият и хлоридът са важни за поддържането на осмотичното налягане, киселинно-алкалния баланс и това, което влиза и излиза от клетките на тялото. Натрият е важен и за усвояването на калций и усвояването на няколко водоразтворими витамина.

Недостигът може да причини намалено хранене или анорексия, слабост, умора и косопад. Прекомерният прием обикновено не се случва, освен ако няма леснодостъпна качествена вода, но може да причини запек, гърчове и в някои случаи смърт.

  • Желязо (Fe)

Желязото е много важно за транспорта на кислород в тялото на кучето. Недостигът му може да причини анемия, груба козина, летаргия и забавен растеж. Храни, богати на желязо, са повечето месни съставки (органи - черен дроб, далак и бели дробове) и някои източници на фибри. Прекомерните количества в диетата могат да доведат до намалено хранене или липса на апетит, загуба на тегло и проблеми с черния дроб.

  • Мед (Cu)

Медта е важна за образуването и действието на различни ензими в тялото на кучето, образуването на хемоглобин (движение на кислород), сърдечната функция, образуването на кости и миелин, развитието на съединителната тъкан и имунната функция. Черният дроб е основното място на метаболизма на медта.

Повечето видове месо са богати на мед. Наличието на мед в храната може да варира, което затруднява приемането ѝ на допълнителни количества. Недостигът може да причини анормален растеж, промени в цвета на козината, костни проблеми и неврологични състояния. Някои породи кучета са податливи на чернодробна токсичност.

куче витаминиСнимка: iStock

  • Цинк (Zn)

Цинкът участва в над 100 ензимни функции, синтез на протеини, въглехидратен метаболизъм, заздравяване на кожата и рани, както и в имунната система. Цинкът не е токсично вещество, но прекомерният прием не се препоръчва, тъй като може да взаимодейства с други минерали и да намали абсорбцията му.

Храни с високо съдържание на цинк са повечето меса и източниците на фибри. Недостигът включва липса на апетит, забавен растеж, косопад, отслабена имунна система и нарушения в растежа. Някои арктически породи могат да имат дефицити (Аляски маламути и Сибирски хъскита), които може да изискват добавки дори при адекватни нива на минерала в диетата им.

  • Манган (Mn)

Манганът участва в много системи, като метаболизъм на мазнините и въглехидратите и развитие на костите и хрущялите. Храните, богати на манган, са източници на фибри и рибните брашна. Недостигът може да причини деформации на костите и забавен растеж.

  • Селен (Se)

Селенът участва в имунната система, предпазва клетките от оксидативно увреждане и участва в нормалната функция на щитовидната жлеза. Рибата, яйцата и черният дроб са хранителни продукти с високо съдържание на селен.

Недостигът е рядък, тъй като витамин Е може да действа като заместител на селена при някои функции. Продължителният дефицит може да причини намаляване на храненето и отоци на тялото. Прекомерните количества могат да доведат до повръщане, мускулни спазми, падане и слабост, прекомерно лигавене, намалено хранене или анорексия, затруднено дишане, лош дъх и миризма от устата, както и проблеми с ноктите.

  • Йод (I)

Йодът участва в правилната функция на щитовидната жлеза на кучето. Щитовидната жлеза помага за регулиране на телесната температура и участва в растежа и развитието, възстановяването и грижата за кожата и козината, както и в невромускулната функция.

куче витаминиСнимка: iStock

Рибата, яйцата и йодираната сол са хранителни продукти с високо съдържание на йод. Йодните добавки, които обикновено се срещат в търговските храни, включват калциев йодат, калиев йодид и меден йодид. Недостигът и прекомерните количества причиняват същите медицински проблеми като при хората, включително уголемени щитовидни жлези (гуша), косопад, летаргия, слабост, намален апетит или анорексия и треска.

Какво представляват хранителните добавки за кучета

Хранителните добавки за кучета обикновено съдържат витамини, минерали и други хранителни вещества, смесени в правилната пропорция, за да поддържат уникалните здравни нужди на домашните ни любимци. Те се предлагат в различни форми, включително прахове, таблетки за дъвчене, течности или меки дъвчащи таблетки. В допълнение към активните съставки, те съдържат и добавки, които са включени, за да подобрят вкусовите им качества или да поддържат жизнеспособността на формата на добавката. Например, неактивните съставки могат да добавят вкус или да поддържат прахообразните добавки сухи и разтворими във вода.

Каква е разликата между витамини и добавки?

Отделните витамини и минерали са един единствен източник на хранително вещество. Формулите за мултивитамини/мултиминерални добавки обикновено съдържат множество витамини, хранителни минерали и други полезни вещества в дози, които се препоръчват въз основа на минималната дневна нужда.

куче витаминиСнимка: iStock

Витамин А за кучета ще съдържа само витамин А, докато мултивитаминът ще има витамин А плюс други, като витамини от група В за кучета, витамин Е и минерали като калций и цинк. Когато обмисляте дали домашният ви любимец има нужда от прием на добавки или минерали плюс витамини от един източник, уверете се, че сте избрали такива, които са преминали стандартите за контрол на качеството или са препоръчани от ветеринарния ви лекар.

Имат ли нужда кучетата допълнително от витамини или добавки?

Домашният ви любимец получава всички необходими витамини от храната си. Търговските храни за кучета, обозначени като „пълноценни и балансирани“, са специално формулирани, за да набавят всички вещества, минерали и витамини, от които питомецът ви се нуждае. 

Храните, предназначени за различните етапи от живота на домашния ви любимец, като тези за кученца, за зрели и за възрастни кучета, съдържат различни нива на определени витамини, в зависимост от изискванията, свързани с възрастта на животното. Това е особено важно за храните за кучета от големи породи, тъй като тези породи могат да развият заболявания, като дисплазия на тазобедрената става, ако храната им съдържа витамини и минерали, като калций, които ги карат да растат твърде бързо.

Кучета, които се хранят с подходяща търговска диета, не би следвало да се нуждаят от витамини и добавки, освен ако ветеринарният ви лекар не препоръча друго. Четириноги, които хапват домашно приготвена храна, от друга страна, може да се нуждаят от добавки, за да се гарантира, че получават достатъчно витамини. Те обаче трябва да им се дават след консултация със специалист и да съответстват на диетата им. Само по себе си, простото даване на витамин С на кучето ви, например, едва ли ще бъде достатъчно. 

Още съвети за това как да приготвите добре балансирана и богата на хранителни вещества храна за кученцето си у дома - четете тук

куче витаминиСнимка: iStock

Могат ли кучетата да приемат човешки витамини? 

Въпреки че кучетата и хората могат да споделят нужда от определени подобни витамини, препоръчителната доза може да не е еднаква. Консултирайте се с ветеринарния си лекар, преди да започнете да давате на кучето си витамини, минерали или каквито и да е било добавки, предназначени за прием от хора. Още за това защо не бива да давате на кучето си човешки витамини - четете тук

От какви витаминни и минерални добавки се нуждаят кучетата?

Кучетата е нуждаят от 12 основни витамина и 11 основни минерала, за да растат, да се развиват и да се чувстват добре, като всеки един от тях задоволява специфична нужда. Висококачествените храни за домашни любимци са формулирани така, че да осигурят на питомеца ви всички основни витамини и минерали в правилните пропорции, за да отговарят на хранителните нужди на повечето кучета. Но в определени случаи добавките може да са полезни. 

Важно е собствениците да знаят, че нуждата от добавки при четириногите се променя с възрастта. Кученцата имат различни хранителни нужди спрямо зрелите си събратя. А възрастните домашни любимци често се възползват от добавки за стави, имунно или когнитивно здраве в златните си години.

Често срещан въпрос сред собствениците на кучета е: „Какви добавки трябва да дам на кучето си?“ Истината е, че трябва да обсъдите това с ветеринарния си лекар. Специалистът, познавайки медицинската история и общото здравословно състояние на косматия ви другар, може да ви даде най-точен съвет. Можете да обсъдите с него състоянията, уникални за домашния ви любимец или за породата му, които биха могли да бъдат облекчени с добавки.

Ако питомецът ви има специфична хранителна нужда – като когнитивна подкрепа, контрол на теглото, здраве на ставите или чувствителна кожа – говорете с ветеринарния си лекар коя храна или ветеринарна формула е най-подходяща за него. Тези формули са създадени с витамини, минерали и хранителни вещества, които ще помогнат на вас и лекаря ви да управлявате естествено състоянието на четириногия си другар. 

куче витаминиСнимка: iStock

С напредване на възрастта на кучетата се наблюдава спад в метаболизма на глюкозата в мозъка, което може да доведе до загуба на паметта, намалено социално взаимодействие, затруднения в обучението и дезориентация. Приемът на ежедневни добавки за четириноги, съдържащи хранителни вещества, подпомагащи и защитаващи мозъка, могат да подпомогнат когнитивната функция и да допринесат за общото му здраве. 

Кучетата, които са приемали антибиотици, могат да се възползват от ползите, които предоставят пробиотичните добавки. Освен че предотвратяват развитието на бактериална инфекция, антибиотиците могат да унищожат и добрите бактерии в червата на кучето, които поддържат храносмилателното и имунното му здраве. Добавянето с пробиотици, специално формулирани за кучета, или пребиотични фибри, като тиквата и киселото мляко, може да помогне за възстановяване на баланса на микробиома.

Има ли рискове, свързани с допълнителния прием на витамини при кучетата?

Витамините са абсолютно жизненоважни за живота. Не бива да ни изненадва, че нещо толкова важно може да бъде потенциално опасно в големи количества. Вече знаете, че твърде много калций може да причини скелетни проблеми при кученца от големи породи. Може би не знаете, че витамините също могат да причинят проблеми.

Твърде много витамин А може да причини дехидратация, болки в ставите и дори да увреди кръвоносните съдове на вашето куче. Освен това има много малко проучвания, които са тествали дългосрочната безопасност на витаминните добавки за кучета, а някои добавки съдържат други съставки, като билки, които могат да взаимодействат с определени лекарства. Можете да избегнете тези рискове, като разработите хранителен план с помощта на ветеринарния си лекар.

Как да изберем точните витамини и добавки за кучето си?

Най-добрият начин да изберете витамини и добавки за кучето си, е да говорите с ветеринарния си лекар за това от какви, ако има такива, действително се нуждае домашният ви любимец. Ако питомецът ви се нуждае от витамини, било то за допълване на домашно приготвена диета, поради медицинско състояние или дефицит, трябва да се уверите, че животното получава подходящата добавка в правилната дозировка.

куче витаминиСнимка: iStock

Човешките витамини често имат различни концентрации спрямо тези продукти, специално създадени за кучета и дори могат да съдържат вещества, които са вредни за тях. Това означава, че трябва да се придържате към препоръката на специалиста и винаги да проверявате опаковката на витамините, които смятате да дадете на кучето си. В някои случаи, ветеринарният ви лекар може да препоръча допълване на диетата на домашния ви любимец със специфични плодове и зеленчуци, вместо прием на витаминни добавки, отбелязват от Американския киноложки клуб. 

Витамините са едни от градивните елементи, отговорни за здравето при четириногите ни другари. Храненето с качествена храна е най-добрият начин да се гарантира, че домашният ви любимец получава всички необходими витамини и минерали. Ако искате да обогатите допълнително диетата на косматия си другар, не пропускайте да проверите кои зеленчуци могат да ядат кучетата

 

Виж още